Beseda s odsouzenými z věznice Vykmanov

14. 6. 2023 Mgr. et Mgr. Michal Baláž DiS., vyučující společenskovědních oborů, zorganizoval poučnou besedu, kterou lze vnímat jako účinnou prevenci v oblasti kriminality. Major David Slavík se svým týmem se věnuje několika školám v regionu. Společně s Mgr. Světlanou Klečkovou vedli své třídy V3 a N2 k pochopení problematiky a aktivnímu přístupu k besedě. Žáci si cení propojení teorie a praxe.


Na hodině CSJ vznikla následně zpětná vazba. Názory a postřehy zúčastněných žáků si můžete přečíst níže.

N2 – pro autentičnost bychom přivítali návštěvu věznice

V3

  • Přednáška byla podle mých představ. Byl prostor na dotazy a bylo zodpovězeno vše důležité nebo zajímavé. Udržela jsem pozornost v celé délce trvání.
  • Podobné besedy jsme se loni zúčastnili, také byli přítomni dva odsouzení. Na majora Stehlíka si také pamatuji. Beseda mě velmi zaujala. Rozhodně nejzajímavější je pohled a názor odsouzených. Mohli jsme sledovat jejich změněný způsob myšlení i snahu po návratu do normálního života. Jednou bych ve vězení chtěla pracovat, takže obě besedy pro mě byly přínosem k mé budoucí práci.
  • Mám pocit, že forma podání měla být vážnější. Zanechalo by to v nás trvalejší stopu.
  • Je škoda, že tam nebyl i člověk, který spáchal jinou trestnou činnost, abychom mohli srovnávat.
  • Myslím, že vaše práce je velmi těžká. Máte můj obdiv.
  • Vaše přednáška ohledně života v cele a způsob, jak se tam co nejrychleji dostat, mě velmi zaujaly. Rušila mě grafika pozadí v prezentaci. Zajímal by mě i podrobnější rozbor života ve věznici.
  • Pro studium oboru Veřejná správa jsou podobné besedy z reálného života velmi žádané. Tato nám zprostředkovala průběh rizikového chování našich spoluobčanů.
  • Vážený pane Slavíku,
    Děkuji Vám za čas, který jste nám věnoval. Vážím si toho, že s námi odsouzení sdíleli své životní příběhy. Myslím, že je to opravdu účinný způsob prevence. Mám ještě otázku, co se dělá s vězněm, který je nemocný? Jak to ve věznici fungovalo v době Covidu?
    Nejvíce mě překvapilo, že 85% uvězněných osob mají na svědomí drogy. Osobně jsem si myslel, že toto číslo se pohybuje kolem 50%. Sám bych měl problém sdílet s cizími lidmi svůj životní příběh. Neumím si představit, že bych přišel o soukromí.
    Byla to skvělá příležitost nahlédnout do vězeňského života a popřemýšlet o trestné činnosti ze strany pachatele. Přijde mi fascinující, jak je každý vězeň jinak založen, má jiný způsob myšlení. Přemýšlím i o tom, že se společnost k lidem, kteří si odpykají svůj trest nechová ohleduplně. Místo aby se snažila jim pomoci vrátit se k normálnímu životu, nadále je omezuje a má vůči nim předsudky. Myslím, že by takové besedy měly probíhat častěji.
    Dnešek mi hodně přinesl. Hlavně mám jasno v tom, že nechci zkoušet drogy.
Poslední změna
27.08.2023