Vítězný projekt Slyším očima

Finále Vodafone AR Challenge

V průběhu Karlovarského filmového festivalu 28. 8. 2021 bylo slavnostní vyhlášení soutěže Vodafone AR Chalenge. Pavla AdamcováJana Kašková byly mezi trojicí finalistů a se svým projektem Slyším očima zvítězily. Gratulujeme.


O vítězi rozhodlo hlasování odborné poroty složené z odborníků Vodafonu, zástupců Nadace Vodafone a koordinátorů projektu 5G pro 5 měst, a dále hodnocení zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj, za jejichž podpory soutěž proběhla. Do rozhodování se zapojili i zaměstnanci Vodafonu, který soutěž pořádal.

Vítězný projekt Slyším očima počítá s tím, že mikrofony zabudované v brýlích budou snímat veškerý zvuk v okolí a převádět ho do vizuální formy. „Uživatelům neunikne nic z okolního dění a spolehlivě rozpoznají, pokud v okolí projede záchranka nebo na ně kdosi z povzdálí zavolá, že si v obchodě zapomněli peněženku. Brýle budou sloužit také jako inteligentní překladač. Při dialogu budou snímat hlas a převádět ho do psaných titulků, nebo do formy avatara, který překládá do znakové řeči v reálném čase,“ popisují autorky Pavla Adamcová a Jana Kašková, jak bude vítězný projekt v praxi fungovat.

Vítězný tým nyní bude v úzké spolupráci s odborníky Vodafonu a dalšími odbornými partnery pracovat na vývoji aplikace. Navíc ho čeká účast v unikátním akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone, který pomáhá startupům a neziskovým organizacím nastartovat či rozvíjet společenské inovace s pozitivním sociálním dopadem právě s využitím digitálních, informačních a komunikačních technologií. Studentky tak kromě odborné podpory získají i mentoring například v oblasti byznysu a marketingu a jako bonus finanční odměnu ve výši 100 000 korun na vývoj projektu. Aplikace Slyším očima by tak měla spatřit světlo světa již v roce 2022.

O soutěži Vodafone AR Challenge

Soutěž Vodafone AR Challenge spustil Vodafone za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj v květnu letošního roku v rámci projektu 5G pro 5 měst. Byla určena pro studenty středních škol v Jeseníku, Ústí nad Labem a Karlových Varech, ve kterých je Vodafone partnerem projektu. Studentské týmy měly za úkol vymyslet inovativní způsob využití rozšířené reality pomocí speciálních brýlí a sítě 5G tak, aby se v jejich městech lépe žilo. Zaměřit se měli na tři základní oblasti: zdravotnictví, životní prostředí a vzdělávání. Navzdory on-line výuce po téměř celé pololetí se do soutěže přihlásilo 14 kvalitně vypracovaných projektů a zapojily se školy ze všech tří měst.

Tisková zpráva Vodafone

Ze slavnostního vyhlášení...


Pět výborných nápadů na naší škole

"Inovativní způsob využití rozšířené / smíšené reality a 5G sítě, který bude odpovídat potřebám vašeho města, povede ke zlepšení kvality života a zvýšení komfortu obyvatel nebo návštěvníků města", tak znělo zadání, které obdržely v rámci Vodafone AR Challenge střední školy celé republiky.

Ze 14ti soutěžních týmů ze tří krajů bylo pět týmů z naší školy, kteří byli jedinými zapojenými týmy v karlovarském kraji. Všichni soutěžící se zúčastnili 25. 6. 2021 online prezentací před odbornou porotou a jeden z nich tvořený dívkami Pavlínou Adamcovou a Janou Kaškovou se dostal až do úzkého finále.

Soutěžní týmy

  • Asistent záchranných služeb – Roman Dvorovoy, Tomáš Jelínek, David Pásek, Adéla Pošarová, Jiří Pošar (I2)
  • Electric view – Vladimíra Brabcová, Šimon Chlup, Ondřej Klaban, Jakub Radosta, Jaroslav Rozmuš, Daniel Šaroch (E2)
  • Podívám se na to – Michal Bršťák, Jiří Hrdlička, Martin Kováč (E1)
  • Slyším očima – Pavla Adamcová, Jana Kašková (I3)
  • Vybav to – Jan Ďuriš, Nicholas Hargreaves, David Kolář (I3)

Online prezentace soutěžních projektů